Keramik dřevem pálící, Jura Lang

Už dlouho jsme po jeho věcech pokukovali a nyní tedy konečně v naší nabídce – dřevem pálená keramika od Jury Langa!

Jura Lang

Jura Lang

 

Práci s hlínou se věnuji cca. od roku 2005, v té době formou modelování figur atp. V roce 2010 jsem začal točit na kruhu v keramickém centru v Koněšíně. Zde jsem potkal hrnčíře dřevem pálící, bratry Nikolu a Dana Sekovy, též Jana Jánského. Díky tomuto jsem objevil krásu dřevem pálené keramiky a nechal se postupně vtáhnout do tohoto světa. Léta Páně 2012 jsem ve Střížově, kde pobývám, postavil pec a začal se učit praxí. Od té doby jsem nepřestal.

Co bylo první? Čaj nebo čajová konvička?
U mě byla určitě nejdřív čajová konvička. Vzhledem k tomu, že jsem spíše takový běžný hrnčíř, je pro mě čajové nádobí další, i když značně specifickou součástí tohohle řemesla. Výrobou, prodejem spojeným s komunikací se zákazníkem a též vlastním používáním se mu postupně snažím porozumět.

A co hlína a glazura? Fandíš lokálním materiálům?
Hlíny si většinou kupuji od českých výrobců. Jedná se o kameninu a porcelán. Glazury si míchám sám.

Inspiruješ se při výrobě čajového nádobí asijskými vzory?
Tak jako většinu keramiků pálících dřevem na vyšší teploty mě určitě do jisté míry inspirují výrobky pocházející z Asie.

Na co dbáš při tvorbě konvičky? Je to docela věda, všimli jsme si, že i u pěkně vypadajících konviček může být někdy problém s víčkem, tvarem hubičky atd.
Při výrobě čajové konvice se snažím o sladění jejího tvaru s co nejlepší funkčností. Nejsem nějakým dlouholetým znalcem čaje, ale piju ho rád a tím se sám učím.

Jak vidíte, keramici toho obvykle mnoho nenamluví. Za ně hovoří jejich práce, v tomto případě opravdu krásná:

Comments are closed.

Klasek Tea
Přístavní 39
1710 00 Praha 7
e-mail: info@darjeeling.cz
tel.: +420 777 052 974

© Daniel Klásek / Design gingercandy.cz Entries (RSS) and Comments (RSS)