Wage row in Darjeeling – hádka o platy v Darjeelingu

Hindustan Times 9. března 2011

Hindustan Times

Celý článek:

Povyk kolem mezd ohrožuje čaj z prvního sběru
Bez řešení: Čajové odbory i vlastníci zahrad trvají na svých stanoviscích

DÁRDŽILING: Vytrvalá bouře kolem sporu o navýšení mezd zřejmě ovlivní čaje Darjeeling z prvního sběru. Zdá se, že po ruce nejsou žádná řešení a čajové odbory i vlastníci zahrad dále trvají na svých stanoviscích.
Konzultační výbor pro asociace plantáží (Consultative Committe of Plantation Associations; CCPA) vyloučil oddělená jednání o mzdách s odborovou organizací Darjeeling Terai Dooars Plantation Labour Union (DTDPLU).
Odborová organizace DTDPLU společně s politickou stranou Gorkha Janmukti Morcha uvalila embargo na pohyb čajů Darjeeling z prvního sběru od 4. března a požaduje okamžité navýšení denních mezd pracovníků čajových zahrad ze stávajících 97 Re na sazbu mezi 120 a 154 Re. Dále požadují, aby vlastníci plantáží přistoupili k jednání pro vyřešení těchto záležitostí.
Stoupenci DTDPLU v úterý zorganizovali mítinky u bran většiny čajových zahrad v Dárdžilingu. Zablokovali brány továren, aby čaje z prvního sběru nemohly být vyvezeny. Čaje Darjeeling se sbírají ve čtyřech sezónách či sběrech – první, druhý, monzunový a podzimní. První a druhý sběr (first flush a second flush) je určen zejména k vývozu a obvykle z něj čajové zahrady žijí celý rok.
Ačkoliv původně organizace DTDPLU stanovila pro vedení zahrad lhůtu 6. března, přičemž při nedodržení požadavků hrozila zastavením pohybů čajů z prvního sběru, nečekaně uvalila embargo již od 4. března.
V pondělí po jednání v Kalkatě výbor CCPA prohlásil, že navýšení požadované odborovou organizací DTDPLU je na zcela neudržitelné úrovni „vzhledem ke komerční a ekonomické realitě čajového průmyslu“.
CCPA je vrcholným orgánem všech asociací výrobců čaje v Indii, zahrnuje Darjeeling Tea Association, Indian Tea Association, Tea Association of India, Indian Tea Planters‘ Association a Terai Indian Planters‘ Association.
V tiskové zprávě výbor CCPA sdělil: „Stávající tříletá dohoda o mzdách z roku 2008 má vypršet 31. března a CCPA by zvážil jednání s odbory v obvyklé formě, se zahrnutím všech odborů se zájmy v Západním Bengálsku. Taková jednání však obvykle byla vedena v tripartitě v rámci smírčího řízení iniciovaného státním ministerstvem práce.“
Tento vrcholný orgán dále uvedl, že DTDPLU se snaží obejít „tyto dobře zavedené normy k dosažení svých cílů, které by zcela zničily čajový průmysl v Dárdžilingu.“
V reakci na to generální tajemník DTDPLU Suraj Subba řekl: „Chceme oddělená jednání o mzdách pro ortodoxní čaje Darjeeling v rámci zvláštního jednání. Topograficky, politicky a sociálně se lišíme od zbývající části státu, proto je náš čaj také jiný. Proto by také jednání o mzdách měla být oddělená.“
Po opuštění předchozího stanoviska se DTDPLU nebrání jednáním v Kalkatě. Dříve trvala na požadavku, aby k debatám o mzdách došlo v Dárdžilingu. „Chceme samostatnou debatu, místo jednání může být kdekoliv,“ řekl Subba. „Je na čase, aby pracovníci dostali, co jim patří, a aby jejich přínos byl řádně ohodnocen.“

Times of India 8. března (shrnutí):
vzbouřenci požadují vyšší platy pro zaměstnance zahrad, lepší ubytovací podmínky i lékařskou péči. Na čajových plantážích v Darjeelingu, Terai a Dooars pracuje celkem 233 000 lidí, z toho je 50% žen.
Times of India

Comments are closed.

Klasek Tea
Přístavní 39
1710 00 Praha 7
e-mail: info@darjeeling.cz
tel.: +420 777 052 974

© Daniel Klásek / Design gingercandy.cz Entries (RSS) and Comments (RSS)