Gorkhas push the tea planters – Gurkhové tlačí na majitele zahrad


Strana za samostatný stát Gurkhů GJM dala prostřednictvím svého vůdce Bimala Gurunga najevo, že je připravena zablokovat export čajů z první sklizně. Jako podmínku pro uvolnění blokády klade majitelům plantáží zvýšení platu zaměstnanců (dělníků) zahrad.

Šestý březen je konečnou lhůtou pro zvýšení platů pracovníků v čajovém průmyslu (Hindustan Times)

SILIGURI: Politická strana bojující za samostatný stát Gurkhů Gorkha Janmukti Morcha (GJM) stanovila datum 6. března jako konečný termín pro pěstitele čajů v celém Dárdžilingu pro zvýšení platů pracovníků v čajových zahradách. Při nesplnění požadavků zablokují od 7. března zásilky čajů Darjeeling z prvního sběru.
Tuto výhrůžku pronesl vůdce GJM Bimal Gurung v neděli na veřejném mítinku v Kumani na hranicích mezi Dárdžilingem a Džalpaiguri. Gurung táboří v Kumani se skupinou loajalistů již od 19. ledna.
Při proslovu ke zhruba 10,000 příznivců v Naya Bustee, necelý kilometr od Kumani, Gurung objasnil stanovisko své strany s ohledem na zásilky čaje z prvního sběru.
Řekl, že toto rozhodnutí bylo přijato čistě v zájmu pracovníků a že denní mzda pracovníků by měla být zvýšena asi na 120 až 150 Re za den. „Pěstitelé by měli stanovit upravené platby pracovníkům čajových zahrad vzájemnou dohodou do 6. Února [pravděpodobně chyba v orig. textu, jde o 6. března]. Jinak zablokujeme export čajů z prvního sběru z Dárdžilingu,“ řekl Gurung. Pracovníci zpracovávající světově proslulý nápoj v současnosti vydělávají ubohých 67 Re na den.
Gurung se snažil na mítinku potvrdit, že strana se spokojí s uspořádáním bez Terai a Dooars. Řekl, že Centrum chce, aby GJM přijala podmínky státu podle předběžného návrhu a vyčkala na navrhovaný společný ověřovací výbor (sestávající z členů Centra, státu a GJM, který rozhodne o území, které má být začleněno), dokud neskončí volby do Shromáždění. Nicméně odmítl uzavřít jakoukoliv dohodu o předběžném uspořádání, dokud nebude vypracován příslušný postup společným ověřovacím výborem.
Gurung vyzýval všechny Gurkhy, aby odpověděli na střely CPI(M) hlasováním. Také zdůraznil, že se nevrátí do Dárdžilingu, pokud se osobám zabitým v Sipchu nedostane spravedlnosti.

Comments are closed.

Klasek Tea
Přístavní 39
1710 00 Praha 7
e-mail: info@darjeeling.cz
tel.: +420 777 052 974

© Daniel Klásek / Design gingercandy.cz Entries (RSS) and Comments (RSS)