Modrá malba na čajovém porcelánu Arita

Japonsko produkuje mnoho typů keramiky, které jsou oblíbené také v zámoří. Patří mezi ně čajový porcelán z Arity, po více než 400 let preferovaný nejen v Japonsku, ale také v Evropě.

Arita tea ware

Arita tea ware

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradice stará 400 let

V Japonsku existuje mnoho druhů porcelánu. Jeden z nich, porcelán z Arity, vznikl poprvé asi před 400 lety. Říká se, že v roce 1616 objevil keramik Ri Sanpei, který přišel do Japonska z Koreji, naleziště kaolínu v Izumiyama u města Arity (dnešní Arita-machi, prefektura Saga) a vyrobil první porcelán v Japonsku z tohoto materiálu. S objevem kaolínu začala výroba porcelánu v Aritě rychle vzkvétat. Po čase byl ve městě ustaven úřad starosty, který dbal, aby nedocházelo k vyzrazení glazovacích technik cizincům a také začal dohlížet na produkci porcelánu v Aritě.

 

Vliv na Evropu

Zpočátku měl porcelán z Arity většinou modrý dekor na bílém podkladu. Ve 40. letech 17. století však Kakiemon I zdokonalil barevnou glazovací techniku, nyní známou jako Akae, která hojně využívá červenou barvu. Porcelán z Arity se začal vyznačovat krásnými vzory jasných barev, jako jsou červená, žlutá, zelená a modrá na bílém podkladu, a získával si oblibu na celém světě. V 90. letech 17. století se navíc začaly objevovat výrobky kombinující modrou podkladovou glazuru, na níž byly detailní malby nebo vzory, a také nádherné výrobky s komplikovanými zlatými vzory. Tento styl porcelánu z Arity, známý jako Ko-Imari, značně ovlivnil výrobu porcelánu v mnoha částech Evropy.
Tak během necelého století vznikla Akae a různé další techniky a umění porcelánu z Arity se zdokonalovalo. V devatenáctém století byl porcelán z Arity vystavován na výstavě v Paříži a získal skvělou pověst.
Dnes styl z Arity používá mnoho hrnčířství a je vyučován také na škole pro aspirující keramiky. Město Arita uzavřelo v roce 1979 „partnerství“ s německou Míšní. Míšeň je rovněž proslulá svým míšeňským porcelánem. Tradice mezinárodní výměny prostřednictvím keramiky pokračuje dodnes.

Comments are closed.

Klasek Tea
Přístavní 39
1710 00 Praha 7
e-mail: info@darjeeling.cz
tel.: +420 777 052 974

© Daniel Klásek / Design gingercandy.cz Entries (RSS) and Comments (RSS)