Zhang Gu Zhi – vnitřní krása z pece anagama

Mistrovské kousky z pece anagama od taiwanského umělce Zhang Gu Zhi mají svůj neopakovatelný charakter. Na první pohled hrubé, neopracované a robustní kousky však v sobě skrývají krásu a eleganci, kterou objevíme při jejich podrobnějším zkoumání. Pak najdeme na jeho kouscích mnoho drobných detailů a malých krás, originálních odlesků a metalických či olejových efektů.

Zhang Gu Zhi – taiwanská čajová keramika z pece anagama

 

Zhang Gu Zhi

Zhang Gu Zi pracuje většinou bez glazur. Všechny výsledné efekty a textury na povrchu keramiky vznikají náhodně a nekontrolovaně díky specifickému prostředí uvnitř pece během výpalu. Tam na výsledku pracuje teplota, popelové nálety, umístění v peci atd. Tím je jeho tvorba neotřelá a má hluboký přesah.

Příběh a inspirace

Zhang Gu Zhi se narodil v roce 1979 v Kaohsiungu na jihu ostrova, kde také žije a tvoří.
Jeho umělecký příběh začíná roku 1995, kdy jej inspiroval keramik Zheng-Zhi Lin. Od roku 1998 se učil a pracoval ve slavném keramickém studiu Taozhixiang Renzhi (Taozhixiang Ceramic Art Creation Studio) v Miaoli u významného umělce pana Ye Guotinga. V roce 2002 se naučil se techniku výpalu dřevem od pana Shui-Zhuen Zhenga. Od roku 2004 až do současnosti se zůčastnil mnoha výstav a keramických soutěží, jako je například prestižní Taiwan Golden Pot Prize.

 

Výstavy a soutěže:

2004 účast v druhém ročníku soutěže Taiwan Golden Prize
2007 první výstava v Cloud-water-grass hall (雲水草堂)
2008 nominován do prvního ročníku soutěže Taiwan Golden Pot Prize/ zúčastnil se společné výstavy v Golden Pot Exhibition
2009 účast na výstavě současného designu čajové keramiky
2009 Zhang Gu Zhi samostatná výstava v Cloud-water-grass hall (雲水草堂)
2012 nominován do čtvrtého ročníku soutěže Taiwan Golden Pot Prize
2014 nominován do pátého ročníku soutěže Taiwan Golden Pot Prize

Napiš komentář

*

Klasek Tea
Přístavní 39
1710 00 Praha 7
e-mail: info@darjeeling.cz
tel.: +420 777 052 974

© Daniel Klásek / Design gingercandy.cz Entries (RSS) and Comments (RSS)