Rádi bychom vás upozornili na dvě rarity, které se nám podařilo přivézt z naší letošní cesty po Taiwanu. To, že se archivují čínské čaje typu puerh je věc poměrně známá. Je možné se setkat s 10 ti, 20 ti i padesátiletými archivními puerhy a je možné za ně také zaplatit astronomické částky. Ale to, že se archivují i taiwanské čaje, je věc daleko méně známá. Nejčastěji se setkáme s archivními čaji typu oolong, méně běžné jsou v této podobě čaje černé/červené.
Během naší letošní cesty po Taiwanu jsme se seznámili s obchodníkem, který se na staré archivní čaje specializuje a je v tomto směru velký odborník. Strávili jsme s ním několik dlouhých večerů popíjením rozličných čajů z jeho sbírky a debatou o různých způsobech staření a archivace čajů na Taiwanu. Byly to pro nás velmi přínosné rozhovory plné zajímavých informací, neuvěřitelných chuťových zážitků a euforických stavů.
Pro začátek jsme pro vás zakoupili dva stejně staré čaje typu oolong. Oba mají za sebou dvacet let zrání, oba zastupují poněkud jinou skupinu čajů a oba se vyvinuly do neuvěřitelně zajímavých podob, které krásně ukazují, jakým způsobem se čaj během vydařeného zrání vyvíjí.
Jedním je vysokohorský, jen lehce oxidovaný Chin Xin Oolong pěstovaný v oblasti Shan Lin Xi, u kterého se typická svěží až vegetální „květinka“ vyvinula do plné hutnější podoby plné exotického tropického ovoce. Druhý pochází z nedalekého avšak podstatně nížeji položeného Lugu. Ze stejného kultivaru Chin Xin Oolong, avšak s daleko vyšší mírou oxidace i pečení, získáváme čaj s kulatějším snad i mírně robustním tělem, sladší plnější chuti nakládaného ovoce. Zde je máme oba…
1995 Aged Shan Lin Xi Oolong
Vysokohorský oolong s nižší mírou oxidace a bez jakéhokoliv dopékání v době zpracování či během následného zrání. Čaj zrál vakuově zabalen v originálním obalu po 600 gramech (tzv. taiwanský jin [čti džin]).
Suchý list byl pravidelně rolován a nepatrně oxidován, tak jak to známe u vysokohorských čajů i dnes. Na první přivonění zaujme až neuvěřitelnou, velmi výraznou hutnou vůní exotického ovoce s jasnou převahou ananasu, pomela a mírněji pak marakuji. Jakoby se nechtělo věřit, že se vůně v takové intenzitě mohou v čaji projevovat. Jedná se však o klasickou a velmi zdařilou ukázku zrání lehce oxidovaného a nepečeného oolongu. Takhle by to přesně mělo vypadat.
Nálev je pak světle zlatý, vzhledem velmi připomínající nálev prvosklizňového darjeelingu. V chuti opět výrazná převaha exotického ovoce, hlavně ananas a grepfruit s přesahem do mírné peprnosti a svíravosti sušeného ženšenu. Překvapí i velmi jemná perlivost či šumivost na patře.
Nádherný čaj jasného charakteru s neuvěřitelnou výdrží v jednotlivých nálevech.
Kultivar: Chin Xin Oolong 青心烏龍
Původ: Shan Lin Xi
Nadmořská výška: 1600 – 1800m
Rok: 1995
Příprava: Čaj velmi vhodný pro přípravu typu Gong Fu. Cca 5g čaje vložíme do malé konvičky o objemu asi 150 ml a zalijeme vroucí vodou. Sléváme po 30 vteřinách louhování. Čaj snese nekonečné množství nálevů.
1995 Aged Lugu Dong Ding Oolong
Archivní oolong typu Dong Ding z roku 1995. List byl zpracován tradičním způsobem pro tento typ čaje, tedy vyšší mírou oxidace i pečení. Dvacetiletá proměna pak byla dána hlavně těmito faktory. Čaj zrál ve vakuovém balení, což je dnes pravděpodobně nejčastější a odborníky nejdoporučovanější forma. Již ve vůni suchého listu se jasně projevují sladké hutné tóny nakládaného ovoce, převážně švestek, mírněji pak hrušek a jasná kořeněná linka ženšenu. Nálev zlatooranžové barvy, plné sladce ovocné kulaté chuti s převahou sušených švestek a hrozinek a s mírnou zemitostí, na špičce jazyka vzdáleně připomínající o poznání robustnější čaje typu puerh. Velmi dlouhý, sladký, příjemný dozvuk plný lesních vůní.
Kultivar: Chin Xin Oolong 青心烏龍
Původ: Lugu, Nantou, Taiwan
Nadmořská výška: 400 – 600 m
Rok: 1995
Příprava: Čaj velmi vhodný pro přípravu typu Gong Fu. Cca 5 g čaje vložíme do malé konvičky o objemu asi 150 ml a zalijeme vroucí vodou. Sléváme po 30 vteřinách louhování. Čaj snese nekonečné množství nálevů.