Shincha Fest v severoněmeckém Diepholzu
V sobotu 21. Května jsme v 5 hodin ráno vyrazili na Shincha Fest, který uspořádali naši němečtí patneři z firmy Keiko Shimodozono. Touto akcí slavili jak příchod tzv. „nového čaje“ (shincha) z japonských prvních sklizní, tak otevření nových prostor firmy v bývalé továrně na zpracování kůže.
Diepholz je malé poklidné městečko, ve kterém se toho moc neděje. Nicméně zde a v okolí najdete tři společnosti, které se zabývají produkcí bio potravin. V případě Keika jsou to samozřejmě čaje a čajové sladkosti, další dvě poměrně velké společnosti, jejichž produkty známe nyní i z českého trhu, jsou Lebensbaum a Allos.
Hlavními hosty Shincha Festu byli prezident a ředitel společnosti Shimodozono, pan Yutaka Shimodozono a pan Kosaku Matsuzaki. Shimodozono Co. se již od roku 1962 věnuje zpracování a produkci vynikajícího japonského čaje pro domácí i zahraniční trh. Dalšími hosty byli obchodní partneři zástupci Keika, stejně jako my. Další den byl pak vyhrazen široké veřejnosti.
Továrna na zpracování kůže
Přízemní rozlehlá a nově zrekonstruovaná továrna vytváří ideální prostředí pro zelený čaj. Vcházíte japonskou zahradou a celý interiér je velmi decentně inspirován japonskou kulturou.
Mezi veřejně přístupné místnosti patří show room, poté něco jako jídelna s částí, kde jsou tatami, a pak také zatím nevyužitá velká nákladní hala ideální k pořádání kulturních akcí.
Mezi veřejně přístupné místnosti patří show room, poté něco jako jídelna s částí, kde jsou tatami, a pak také zatím nevyužitá velká nákladní hala ideální k pořádání kulturních akcí.
Návštěvnící si mohou v show roomu dát různé nápoje z práškového čaje matcha, nebo prostě zelený čaj a prohlížet si vystavené konvičky, šálky a další příslušenství.
My jsme byli nejprve uvítáni miskou čerstvé shinchy a poté provedeni provozem, shlédli jsme také zbrusu nový japonský stroj na mletí matchy. Vzhledem k pomalému mletí mezi kamennými koly, které je šetrné k vitamínům a účinným látkám v čaji, za den vyprodukuje pouze 30 gramů práškového čaje. Následně jsme byli pozváni na snack (jednou z hlavních přísad v dobrotách byla samozřejmě matcha) a poté pan Shimodozono mluvil o současné situaci v Japonsku a jejím dopadu na produkci čaje.
Degustace „surového“ čaje
Po krátké přestávce jsme byli pozváni k degustaci, kterou vedli japonští hosté. Degustovali jsme vzorky čaje Aracha z různých odrůd čajovníku. Všechny čaje samozřejmě pocházely z oblasti Kagošima. Pro informaci zde tyto variety uvedeme:
Surugawase, Yumekaori, Hatsumomiji, Sayama kaori, Asanoka, Yabukita a Yutaka Midori. Právě z keříků Yutaka Midori vznikla letošní shincha.
Pan Shimodozono zaléval čaje v miskách vždy na tři minuty, během louhování jsme nálevy obcházeli s nerezovými sítky, nabírali na ně louhovaný čaj a vždy jsme přivoněli, abychom nasáli jejich aroma. Posléze se lístky vracely zpět do nálevu, do dalšího čaje se však nesměly přenést lístky z toho právě nabraného. Poté jsme klasicky testovali čaj se lžícemi. Degustace pak proběhla ještě jednou a to s pomocí konviček kjúsú. Čaj byl opět zalit na tři minuty a to vodou, která právě prošla varem. Pan Yutaka doporučuje vařit vodu 10 minut, aby se zbavila chlóru.
Nejdůležitější při sortování čaje je barva nálevu a samozřejmě chuť. Čajové listy jsou po sklizení opracovány horkou parou a sušeny na výsledných 7 – 8 % vlhkosti. Výsledným produktem je tzv. Aracha, tedy čaj, který obsahuje zatím stonky a všechny části čajového listu. Aracha je poté roztříděna dle kvality. Veškeré čaje jsou však vyráběny ze směsí různých typů Aracha. V případě čaje Shincha se rovnou pokračuje v dalším zpracování, zbytek surového čaje (Aracha) je uskladněn v chladících kontejnerech o teplotě -17ᵒC a v průběhu celého roku jsou z něj vyráběny další typy čajů. Zpracované čaje mají pak ve finálním stadiu cca 3% obsah vody. Shincha má oproti tomu o něco vyšší vlhkost, a tak je její skladovatelnost zkrácena jen na několik měsíců. Za skutečně čerstvý čaj ji ale můžeme považovat pouhých několik týdnů.
Japonská kultura
Později odpoledne jsme shlédli čajový obřad pod vedením Alvína z Norimberku a večer jsme byli pozváni na „čajovou“ večeři. Šéfkuchař Oliver nám popsal, jak připravoval různé chody. Všude použil buď práškový nebo listový čaj. Vrcholem byl dezert s jahodami a matcha šlehačkou. Mňam…
Večer jsme se všichni přesunuli do velké haly, kde již bylo připraveno podium pro skupinu Masa Daiko, která se věnuje umění japonského bubnování. Byl to benefiční koncert jehož výtěžek byl určen pro japonský Červený kříž. Na koncert přislo určitě více jak 150 místních a všichni byli strhujícím rytmem zcela unešeni.
S sebou domů jsme si přivezli několik prvních krabiček Shinchy Keiko, další budou následovat na konci měsíce. Letos bude k dispozici také sypaný čaj, takže milovníci japonského čaje si budou moci zakoupit i 10ti gramové vzorky.
Ať žije Shincha! …